PO straciła zaufanie pracodawców osób niepełnosprawnych

Gazeta Wyborcza (2010-10-07), autor: Katarzyna Włodkowska , oprac.: GR

paź 8, 2010

Rządowe cięcia dosięgły i PFRON wskutek czego stracą firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne – czytamy w Rzeczpospolitej.

Receptą na kłopoty finansowe Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ma być nowelizacja ustawy o rehabilitacji, której projekt przygotowali posłowie PO z inicjatywy rządu. Zmiany zostały już przegłosowane przez posłów z komisji polityki społecznej i rodziny. Jeśli Sejm zatwierdzi nowelizację, pracodawcy stracą dopłaty do niepełnosprawnych emerytów z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ulgi podatkowe, a także dostaną mniejsze pieniądze za zatrudnienie niepełnosprawnych, z wyjątkiem osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jesteśmy rozgoryczeni – mówiła Magdalena Janczewska, ekspert Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. PO straciła nasze zaufanie. Najpierw zachęcaliście do przystosowywania firm do potrzeb niepełnosprawnych, a teraz w nas uderzacie. Koszty zatrudnienia niepełnosprawnych wzrosną średnio o 30 proc. A to oznacza zwolnienia lub likwidacje firm.

W 2011 roku proponowane zmiany mają dać PFRON oszczędności rzędu 800 mln zł, w 2012 r. – 1,37 mld zł, a rok później – aż 1,6 mld zł. Dla pracodawców takie zmiany jak przekonują to potężny cios.

W ciągu najbliższych tygodni nowymi przepisami zajmie się Sejm, ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

Więcej w Gazecie Wyborczej z 7 października 2010 r.