Księgi rachunkowe otwiera się do 15 stycznia

Dziennik Gazeta Prawna (2010-10-13), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

paź 14, 2010

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, spółki cywilne osób fizycznych, a także osoby fizyczne, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne, których przychody netto w 2010 roku przekroczą 4 784 400 zł, od stycznia 2011 będą musiały prowadzić księgi rachunkowe. Obecny limit prowadzenia ksiąg rachunkowych wynosi 1,2 mln euro i przelicza się go po średnim kursie NBP z 30 września.

W przypadku przejścia na księgi rachunkowe ustawa o PIT do obliczanego limitu nakazuje wliczyć wszystkie osiągnięte przychody związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z kolei ustawa o rachunkowości ogranicza ten limit do przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych.

Z podatkowego punktu widzenia wydaje się, że osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie prowadzące w 2010 roku księgę podatkową, powinny z limitem porównywać przychody w rozumieniu ustawy o PIT. 

W przypadku kiedy przedsiębiorca otwiera księgi rachunkowe po raz pierwszy, z powodu przekroczenia limitu przychodów w 2010 roku, musi je otworzyć najpóźniej do 15 stycznia 2011 r.

Przed otwarciem ksiąg rachunkowych, w celu ustalenia wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym, przedsiębiorca musi m.in. sporządzić i wpisać do ksiąg spis z natury oraz wycenić składniki majątku objęte spisem oraz sporządzić roczne zestawienie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 października 2010 r.