Resort pracy chce 19 kwietnia przekazać wicepremierowi Ludwikowi Dornowi projekty ustaw: o emeryturach pomostowych oraz o wypłacie świadczeń pochodzących z OFE, a także własny pomysł obliczania przyszłych rent inwalidzkich.
– Musimy dokładnie przeanalizować, jakie zawody zachowają prawo do wcześniejszej emerytury, a tym samym otrzymają świadczenie pomostowe – powiedział Paweł Wypych, minister w Kancelarii Premiera. – Na pewno podstawą będą definicje pracy w warunkach szczególnych i w szczególnym charakterze zaproponowane przez Ministerstwo Pracy.
W resorcie tym kończą się też prace nad założeniami do ustawy na temat rent inwalidzkich. Wiceminister Romuald Poliński powiedział, że powinny być gotowe w ciągu tygodnia. Zaproponowano w nich nową formułę obliczania rent od 2009 roku. Będzie ona podobna do sposobu obliczania emerytur. Jej wysokość zależna będzie od tego, ile lat ktoś pracował oraz ile uzbierał składek emerytalnych.
Renta liczona będzie jako ułamek, gdzie w liczniku znajdzie się suma uzbieranych składek w ZUS i OFE, kapitał początkowy (dla tych, którzy pracowali przed 1999 rokiem) oraz ewentualnie kapitał hipoteczny, a w mianowniku dalsza przewidywana długość życia osoby, która ma obecnie 60 lat.
Kapitał hipoteczny to dodatkowa kwota, będąca uzupełnieniem wynagrodzenia straconego z powodu inwalidztwa Liczony będzie dla osób, które pracowały mniej niż 25 lat.
Więcej Rzeczpospolita.