Jak czytamy w wywiadzie, którego Dziennikowi Gazecie Prawnej udzielił Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, minister Jarosław Duda, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej myśli już o kolejnej nowelizacji ustawy o rehabilitacji, która miałaby zacząć obowiązywać od 2013 roku.
Dlaczego właśnie wtedy? Dopiero wtedy będzie znane nowe rozporządzenie unijne w sprawie pomocy publicznej dla przedsiębiorców. Nie ma więc sensu tworzenie przepisów już teraz, a potem ich zmienianie, co byłoby konieczne – wyjaśnia Jarosław Duda.
Nowelizacja ma obejmować korektę przepisów uchwalonych przez Sejm 29 października 2010 r., które nie sprawdzą się w praktyce, ale są też propozycje nowych rozwiązań.
Obecnie pracodawcy otrzymują 75 proc. kosztów płacy osób niepełnosprawnych. A prawo unijne dopuszcza wsparcia do 75 proc. takich kosztów. W Polsce został wprowadzony najwyższy dopuszczalny pułap pomocy. A mógłby on wynosić np. 60 proc.
Wszystkim pracodawcom dofinansowanie będzie też przysługiwać tylko wtedy, jeśli co najmniej 6 proc. pracowników stanowią osoby niepełnosprawne. Obecnie firmy, które zatrudniają mniej niż 25 osób, nie muszą spełniać tego wymogu. Prowadzi to do sytuacji, że firmy dzielą się formalnie na mniejsze po to tylko, aby otrzymywać dofinansowania.
Jeśli zatrudnienie osób niepełnosprawnych nadal będzie rosło, trzeba się zastanowić, czy jeszcze chcemy obniżyć wysokość dofinansowania dla pracodawców, czy też zrezygnować z niego lub ograniczyć dofinansowanie do zatrudnienia osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności.
Obniżona może być wysokość dofinansowania dla osób lekko niepełnosprawnych, albo czas otrzymywania takich dopłat przez wszystkich pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Polska jest jedynym krajem, który dofinansowuje pracę niepełnosprawnych od momentu zatrudnienia do emerytury. Może powinien być to krótszy okres. Przecież osoba niepełnosprawna zyskuje w pracy umiejętności i doświadczenie i z czasem na pewno wykonuje swoje obowiązki coraz lepiej – stwierdza Jarosław Duda.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 listopada 2010 r.
Szkolenia w Krakowie, Rzeszowie, Łodzi, Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Zielonej Górze, Kielcach, Olsztynie, Gdańsku, Lublinie, Białymstoku
zobacz więcej »