Jak czytamy w Rzeczpospolitej, art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT zwalnia z opodatkowania świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za nie, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.
Organy podatkowe zgadzają się, aby do świadczeń rzeczowych przysługujących pracownikowi na podstawie przepisów o bhp zaliczyć również soczewki kontaktowe, ale tylko pod pewnymi warunkami.
Fiskus posiłkuje się wyjaśnieniami MPiPS, z których wynika, że pracodawca może być zobowiązany na podstawie przepisów o bhp do zapewnienia pracownikowi soczewek kontaktowych, a nie okularów korekcyjnych. Jest tak, gdy lekarz specjalista, w wyniku badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, zalecił stosować przy obsłudze monitora zamiast okularów soczewki kontaktowe, bo przy danej wadzie wzroku pracownika nie jest możliwe skorygowanie wzroku za pomocą okularów.
Zatem zgodnie ze stanowiskiem fiskusa zwolnienie z PIT jest ograniczone do sytuacji, kiedy z zaleceń lekarza wynika, że soczewki kontaktowe są lepszym środkiem ochrony zdrowia od okularów korekcyjnych.
Zwolnienie nie ma jednak zastosowania, gdy pracownik kupił soczewki kontaktowe, a następnie otrzymał zwrot wydanych pieniędzy od pracodawcy.
Więcej w Rzeczpospolitej z 19 listopada 2010 r.