Zasady ustalania stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe

Dziennik Gazeta Prawna (2010-11-30), autor: Dziennik Gazeta Prawna , oprac.: GR

gru 1, 2010

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, stopę procentową składki płatnicy ustalają samodzielnie, albo informację o jej wysokości otrzymują z ZUS.

Płatnik podlegający wpisowi do rejestru REGON, który zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego w 2009 roku przeciętnie nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych, opłaca składkę na ubezpieczenie wypadkowe według zryczałtowanej stopy procentowej wynoszącej 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.

W przypadku gdy upływa termin opłacenia składki, a płatnik nie otrzymał zaświadczenia o wpisie w rejestrze REGON, stopę procentową składki ustala się zaliczkowo w wysokości 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności. Po otrzymaniu zaświadczenia płatnik musi skorygować stopę procentową składki.

Płatnik należy do grupy działalności ustalonej dla jego rodzaju działalności według PKD ujętego w rejestrze REGON 31 grudnia poprzedniego roku. Natomiast płatnik składek zgłoszony w ZUS w okresie od 1 stycznia danego roku do 31 marca następnego roku należy do grupy działalności ustalonej dla jego rodzaju działalności według PKD ujętego w rejestrze REGON w dniu, od którego jest zgłoszony w ZUS. Zasada ta ma zastosowanie w przypadku płatników, którzy:

– zgłaszani są po raz pierwszy w ZUS,

– w poprzednim roku kalendarzowym nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe,

– byli skreśleni z krajowego rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON 31 grudnia poprzedniego roku.

Wysokość stóp procentowych dla poszczególnych grup działalności określona jest w zależności od kategorii ryzyka dla danej grupy. Ryzyko określone jest wskaźnikiem częstości:

– poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem,

– poszkodowanych w wypadkach przy pracy – śmiertelnych i ciężkich,

– stwierdzonych chorób zawodowych,

– zatrudnionych w warunkach zagrożenia.
 
Właściwą dla płatnika składek stopę procentową składki ustala się na podstawie tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy (…).

ZUS ustala stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe wyłącznie dla tych płatników składek, którzy za trzy kolejne lata składali w ZUS informację ZUS IWA. Oznacza to, że na rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2010 r. do 31 marca 2011 r. ZUS ustalił stopę procentową składki tylko dla tych płatników, którzy zgłaszali co najmniej dziesięciu ubezpieczonych i składali informację ZUS IWA za lata 2007-2009. Stanowi ona iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek, i wskaźnika korygującego.

Rok składkowy w ubezpieczeniu wypadkowym trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 listopada 2010 r.