Pracownik w listopadzie wykorzystał tydzień urlopu ojcowskiego (siedem dni). Wynagrodzenie zasadnicze pracownika wynosi 1317 zł brutto. Zasiłek z tytułu urlopu ojcowskiego wypłaci ZUS, ponieważ pracodawca tego zatrudnionego nie jest płatnikiem składek. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten miesiąc? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.
Jak odpowiada ekspert współpracujący z dziennikiem, w związku z wykorzystaniem przez pracownika urlopu ojcowskiego wynagrodzenie zasadnicze za listopad zmniejszamy proporcjonalnie o dni nieobecności.
Aby obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, gdy za pozostałą pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego musimy wykonać działania.
Krok 1: Dzielimy miesięczną stawkę wynagrodzenia przez 30.
Krok 2: Otrzymany wynik mnożymy przez liczbę dni nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby lub innej usprawiedliwionej przyczyny, która daje prawo do zasiłku (tu macierzyńskiego z racji urlopu ojcowskiego).
Krok 3: W ten sposób uzyskamy kwotę potrącenia za czas nieobecności, którą następnie odejmujemy od wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za cały miesiąc. Tak obliczona kwota stanowi wynagrodzenie pracownika należne za przepracowaną część miesiąca.
Do tego pracownik powinien otrzymać za listopad zasiłek macierzyński z ZUS.
Gdyby pracodawca był płatnikiem zasiłków, bo zgłasza do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 osób, wtedy musiałby sam ustalić wysokość świadczenia za okres urlopu ojcowskiego.
Więcej w Rzeczpospolitej z 7 grudnia 2010 r.