Jakie składki od odszkodowania antykonkurencyjnego?

Rzeczpospolita (2010-12-15), autor: Michał Jakubowski , oprac.: GR

gru 17, 2010

Byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Z końcem ubiegłego roku zostałem zwolniony. Jednocześnie została ze mną zawarta umowa o zakazie konkurencji, z której przez sześć miesięcy otrzymywałem odszkodowanie. Od wręczonego mi wypowiedzenia odwołałem się do sądu, a ten przywrócił mnie do pracy. Firma wystąpiła do mnie o składki w części finansowanej z moich środków od otrzymywanego odszkodowania antykonkurencyjnego. Czy w takiej sytuacji pracodawca od kwoty wypłacanego odszkodowania powinien naliczyć składki i czy żądanie jest zasadne? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Jak wyjaśnia ekspert dziennika, w przypadku gdy pracownik zgłosi się do pracy i nastąpi reaktywacja stosunku pracy, ZUS uznaje, że cały okres pozostawania bez pracy jest okresem ubezpieczenia.

Jeśli następuje reaktywacja stosunku pracy na podstawie wyroku o przywróceniu pracownika do pracy, ZUS uznaje, że nie wystąpiła przerwa w ubezpieczeniach pracownika.

Pracodawca powinien zgłosić przywróconego pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA z kodem 0110xx od następnego dnia po rozwiązaniu umowy wskutek wadliwego jej wypowiedzenia. Powinien również złożyć deklaracje rozliczeniowe korygujące wraz z zerowymi imiennymi raportami miesięcznymi z podaną zerową podstawą wymiaru składek i z zerową kwotą składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jeśli w poszczególnych miesiącach pracownik nie otrzymał żadnego przychodu.

Natomiast składki od wynagrodzenia należnego za okres pozostawania bez pracy powinny zostać rozliczone w raporcie ZUS RCA składanym za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata tego wynagrodzenia.

Pracodawca od kwot wypłaconego odszkodowania antykonkurencyjnego nie powinien opłacać składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne.

Więcej w Rzeczpospolitej z 15 grudnia 2010 r.