Ze zmniejszeniem podatku należy się wstrzymać do momentu otrzymania od kontrahenta potwierdzenia odbioru faktury. Przedsiębiorcy muszą poczekać na rozstrzygnięcie, czy są one zgodne z dyrektywą.
Jak czytamy w Rzeczpospolitej, samo wystawienie faktury korygującej nie jest jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, aby móc zmniejszyć podstawę opodatkowania. Ustawodawca uzależnił bowiem możliwość zmniejszenia VAT należnego od posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej.
Organy podatkowe stoją na stanowisku, że jest to konieczny warunek odliczenia. W interpretacji IS w Warszawie z 27 października 2010 r. (IPPP3/443-687/10-4/JK) czytamy, że należy uznać za błędne stanowisko wnioskodawcy, iż nie musi on być w posiadaniu potwierdzenia odbioru faktury korygującej dotyczącej dostawy krajowej od nabywcy, aby obniżyć podstawę opodatkowania oraz podatek należny.
Jednocześnie pojawiły się wyroki, że brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie jest przeszkodą do obniżenia podstawy opodatkowania (np. wyrok WSA w Warszawie z 19 września 2008 r. – III SA/Wa 1587/08).
Z uwagi na te rozbieżności Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował o skierowaniu zapytania prejudycjalnego do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Tym samym ETS przesądzi o tym, czy reguły dotyczące potwierdzenia odbioru faktur korygujących wynikające z polskich przepisów nie naruszają zasady proporcjonalności i neutralności podatku.
Na razie, co do zasady potwierdzenie odbioru faktury korygującej podatnik powinien otrzymać przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.
Uzyskanie potwierdzenia po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskał.
Więcej w Rzeczpospolitej z 23 grudnia 2010 r.