Podatnik, który ma orzeczoną niepełnosprawność lub ma na utrzymaniu niepełnosprawnego członka rodziny może od dochodu w rocznym PIT odliczyć m.in. wydatki poniesione na leki.
Jak wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna, wydatki związane z zakupem leków, podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, o ile spełniają cechy leku, tzn. mieszczą się w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i lekarz specjalista stwierdził, że są one konieczne do stosowania przez okres stały lub czasowy.
Jeżeli podatnik ponosi wydatki na zakup leków, co do których lekarz specjalista stwierdził, że musi je stosować (stale lub czasowo), to podatnik ma prawo odliczyć wydatki poniesione na ten cel w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu, a 100 zł.
Wysokość wydatków na zakup leków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Dokument ten powinien zawierać dane personalne osoby niepełnosprawnej ponoszącej wydatek na ten cel. Dokumentem takim może być dowód, z którego wynikać będzie kto, kiedy i jakiego rodzaju wydatek poniósł. Dowodem tym nie musi być koniecznie faktura VAT.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 stycznia 2011 r.