Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, pomimo nowelizacji Kodeksu pracy z 24 września 2010 r., która formalnie znosi taką możliwość, część pracowników może nadal ubiegać się o dzień wolny za święto przypadające w sobotę, np. za przypadające w tym roku w sobotę święto Trzech Króli.
Święto można odebrać jeśli tak nadal stanowi regulamin pracy. Np. Pracownicy urzędu miasta Warszawy mogą odbierać dzień wolny za Nowy Rok, który w tym roku wypadł w sobotę – bo tak stanowił obowiązujący wtedy regulamin pracy.
Podobnie może być w innych firmach, jeśli pracodawcy nie zdążyli w ubiegłym roku zmienić regulaminu.
Jeśli pracodawca chce usunąć z regulaminu przepisy o oddawaniu dni wolnych, powinien złożyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające, bo ta zmiana jest niekorzystna dla podwładnych. Inaczej naraża się na zarzut nieudzielenia pracownikowi odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy.
Firma może bronić się, przyjmując interpretację, że przepisy o oddawaniu dni wolnych zawarte w regulaminie mają jedynie charakter informacyjny i po prostu należy je uaktualnić po zmianie kodeksu pracy. Takie postępowanie jest ryzykowne, ale niepozbawione podstaw prawnych.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 31 stycznia 2011 r.
Szkolenia w Poznaniu (8 lutego 2011 r.), Wrocławiu (14 lutego), Bydgoszczy (21 lutego)
zobacz więcej »