Nawet najniższa renta wyklucza uzyskanie statusu bezrobotnego. Zrzeczenie się jej nic nie zmieni. Osoba, która nabyła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, nie może uzyskać statusu bezrobotnego – czytamy w Rzeczpospolitej.
Jak informuje dziennik, zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotnym może być osoba, która nie nabyła m.in. prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, do renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Bezrobotny nie może także pobierać nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Ponadto ustawodawca wyraźnie odróżnia sformułowanie „nie nabyła prawa” od zwrotu „nie pobiera”. Nie wystarczy się więc zrzec prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy – nawet wówczas nie można uzyskać statusu bezrobotnego.
Więcej w Rzeczpospolitej z 4 lutego 2011 r.