Niepełnosprawni nie mają lekko. KIEROWCY ZAJMUJĄ MIEJSCA PARKINGOWE DLA INWALIDÓW.
Na większości parkingów w Lublinie nie honoruje się legitymacji inwalidy – denerwuje się pan Ryszard. Jestem poważnie chory nie mogę chodzić. Mam grupę inwalidzką .Wszyscy mówią o ułatwianiu niepełnosprawnym życia. Tymczasem kiedy chciałem zaparkować auto na parkingu pod archikatedrą okazało się że muszę zapłacić za bilet postojowy. Czy pobieranie opłat od niepełnosprawnych nie jest łamaniem prawa. Pierwszy raz spotykam się z podobną sytuacją – mówi ksiądz Adam Lewandowski proboszcz archikatedry. Niepełnosprawni zawsze mogli wjechać na nasz parking bez opłat. Bardzo mi przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Przepraszam pana Ryszarda i obiecuję że zwrócę uwagę pracownikom. Do podobnych sytuacji dochodzi w Lublinie na innych parkingach. Wszystko dlatego, że niepełnosprawni do końca nie wiedzą jakie ulgi i uprawnienia im przysługują. Z tym że ludzie nie wykazują dla nas zrozumienia już się pogodziłem. Niestety – ubolewa nasz Czytelnik.
Jak się okazuje każdego roku w Lublinie karanych jest ponad 400 kierowców którzy zajmują miejsca parkingowe przeznaczone dla inwalidów. Każdy z nich dostaje 100 zł mandatu – informuje Robert Gogola rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie. Najgorzej jest w centrum miasta. Zdajemy sobie sprawę z wagi problemu. Dlatego Straż Miejska brała już udział w akcji, w której zbierane były podpisy pod projektem dotyczącym surowszego karania kierowców którzy zajmują miejsca dla inwalidów. Kwestie uprawnień osób niepełnosprawnych regulują 123 akty prawne. Schorowany człowiek nie jest się w stanie zapoznać z nimi wszystkimi. Na jednym parkingu postój auta osoby niepełnosprawnej może być bezpłatny na innym zaś może obowiązywać normalna opłata. Do uzyskania jakichkolwiek uprawnień należy posiadać dokument wydany przez Powiatowy lub Miejski Zespól ds. Orzekania o Niepełnosprawności – tłumaczy Mariusz Kucharek dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Dopiero po uzyskaniu takiego zaświadczenia osoba może wykupić KARTĘ PARKINGOWĄ. Od 2002 roku karta parkingowa wystawiana jest na konkretną osobę a nie jak było to wcześniej – na samochód. Oznacza to, że każdy inny kierowca, który przewozi osobę niepełnosprawną może korzystać z wyznaczonych miejsc parkingowych a także nie stosować się do kilku znaków drogowych (m In. zakaz ruchu zakaz postoju strefa ograniczonego postoju) kartę parkingową na podstawie której będzie korzystać z miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych jeśli chodzi o opłaty są one ustalane w regulaminach poszczególnych parkingów. Dlatego na jednym parkingu postój może być bezpłatny na innym zaś obowiązywać normalna opłata.