Środowisko osób z niepełnosprawnością obawia się, że Fundusz wkrótce zniknie. – Jako pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych jestem temu przeciwny. Mam nadzieję, że przekonam zarówno ministra Rostowskiego, jak i całe Ministerstwo Finansów do utrzymania PFRON w takim stanie prawnym, jaki jest dzisiaj – deklaruje w wywiadzie na portalu niepelnosprawni.pl minister Jarosław Duda.
Na pytanie dotyczące przekształceń prawnych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, i związanych z tym obaw osób niepełnosprawnych Jarosław Duda odpowiada:
„Ja też się martwię, ale rozpoczęliśmy działania, aby temu zapobiec. Mamy dwie możliwości, które chcę omówić z ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Pierwszą z nich jest przygotowanie nowej ustawy dotyczącej działalności PFRON – tak, jak stało się to np. z Funduszem Ochrony Środowiska. To założenie utrzymujące PFRON na wiele lat w takiej konfiguracji prawnej, która jest obecnie. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby przedłużenie obecnego stanu prawnego PFRON o trzy lata, bo w 2014 roku wchodzi w życie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej mówiące o pomocy publicznej. Moglibyśmy wówczas powiązać działanie PFRON z tym rozporządzeniem. Ja, jako pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, jestem absolutnym przeciwnikiem takiej formuły działania PFRON, którą się proponuje od 2012 r. (…)
Nowe usytuowanie PFRON-u, które teraz jest zapisane w ustawie o finansach publicznych, nie pozwala Funduszowi na realizowanie jego zadań wynikających z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym będziemy głównie motywować potrzebę utrzymania obecnego stanu prawnego PFRON.”