Część emerytów musi zwolnić się dwa razy

Rzeczpospolita (2011-03-17), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

mar 18, 2011

Problem dotyczy osób na pomostówkach. Zmieniający świadczenie także muszą się zwolnić. Przepisy utrudniają dostęp do pieniędzy z ZUS – informuje Rzeczpospolita.

Jak donosi dziennik, przywrócony od początku tego roku obowiązek rezygnowania z zatrudnienia wraz z przejściem na emeryturę ma znacznie poważniejsze skutki, niż przewidywał projektodawca zmian, czyli minister finansów. W wypadku tysięcy emerytów wprowadza bowiem obowiązek dwukrotnego rezygnowania z pracy wraz z przejściem na emeryturę.

W najtrudniejszej sytuacji jest przeszło 325 tys. osób, którym przysługuje prawo do emerytury pomostowej. Zgodnie z przepisami, aby skorzystać z tego okresowego świadczenia, muszą bowiem zrezygnować z pracy. Jeśli znajdą później zatrudnienie, po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), będą musieli zrezygnować ze swojej nowej pracy jeszcze raz. Inaczej nie dostaną z ZUS dożywotniej emerytury.

Sprawa dotyczy także osób, które przeszły na wcześniejsze emerytury, a teraz obliczają swoje świadczenia na nowo po przepracowaniu 30 miesięcy i osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Nawet jeśli ZUS korzystnie przeliczy im świadczenie, nie dostaną podwyżki, dopóki nie zrezygnują z zatrudnienia i nie złożą w ZUS świadectwa pracy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 marca 2011 r.