VAT: Problemy z rozliczeniem zarobków dyrektora

Rzeczpospolita (2011-03-18), autor: Monika Pogroszewska , oprac.: GR

mar 21, 2011

Menedżer, który jest podatnikiem, płaci podatek niezależnie od wysokości przychodów. Według fiskusa nie ma prawa do zwolnienia podmiotowego.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT wynika, że kontrakt menedżerski nie podlega opodatkowaniu, jeśli określa warunki pracy i wysokość wynagrodzenia oraz przewiduje, że odpowiedzialność za działania menedżera wobec osób trzecich ponosi zleceniodawca.

Jeśli którykolwiek z tych warunków nie zostanie spełniony, menedżer powinien naliczać VAT na swoje usługi Potwierdził to 20 stycznia 2011 r. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja nr IPPP1-443-1233/10-2/JL).

Sprawa dotyczyła podatnika, który zamierza założyć działalność obejmującą świadczenie usług zarządzania i doradztwa w zakresie zarządzania. Jednocześnie jako osoba fizyczna będzie pełnił funkcję członka zarządu w innej spółce. W umowie z tą spółką zostanie zawarta klauzula o odpowiedzialności wnioskodawcy wobec spółki oraz osób trzecich. Fiskus uznał, że w tej sytuacji wnioskodawca jest podatnikiem VAT.

Jak twierdzi Marcin Zawadzki, doradca podatkowy współpracujący z „Rz”, dla wielu menedżerów może to być korzystne rozwiązanie, gdyż zyskują prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych od kontrahentów.
 

Więcej w Rzeczpospolitej z 18 marca 2011 r.