Czy osobie niepełnosprawnej dodatkowego urlopu wypoczynkowego udzielamy proporcjonalnie, gdy uzyska do niego prawo w trakcie roku kalendarzowego? – pyta czytelniczka Rzeczpospolitej.
Nie – odpowiada dziennik. Pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli uzyska prawo do niego dopiero w grudniu. Takie wyjaśnienie podaje Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych, rozwiewając w ten sposób wątpliwości wielu pracodawców zatrudniających takich podwładnych.
Urząd powołuje się na art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji (…). Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przyznaje on dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze dziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym. Ale prawo do tego pierwszego ekstra urlopu nabywa ona dopiero po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, chociażby nie wystąpił do pracodawcy o jego przyznanie. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 29 czerwca 2005 (II PK 339/04).
Więcej w Rzeczpospolitej z 30 marca 2011 r.