Czy wystarczy zgłoszenie gotowości do pracy przez osobę niepełnosprawną

Dziennik Gazeta Prawna (2011-03-31), autor: Ewa Drzewiecka , oprac.: GR

mar 31, 2011

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy na czas określony uległ wypadkowi przy pracy na tydzień przed upływem czasu trwania umowy. W jego wyniku został uznany za osobę niepełnosprawną. Po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności zgłosił gotowość przystąpienia do pracy, jednak już po upływie terminu. Przekroczył go o dwa dni. Czy pracodawca ma obowiązek zatrudnić tego pracownika i zorganizować mu odpowiednie stanowisko pracy? – pyta Dziennik Gazeta Prawna.

Nie – odpowiada ekspertka współpracująca z dziennikiem. Obowiązek zorganizowania odpowiedniego stanowiska pracy odnosi się jedynie do pracowników niepełnosprawnych, którzy w dniu zgłoszenia gotowości do pracy pozostają w zatrudnieniu. Osobie zatrudnionej, która w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utraciła zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku, pracodawca ma obowiązek wydzielić lub zorganizować odpowiednie stanowisko pracy z podstawowym zapleczem socjalnym, nie później niż w okresie trzech miesięcy od daty zgłoszenia przez tę osobę gotowości przystąpienia do pracy. Zgłoszenie gotowości przystąpienia do pracy powinno nastąpić w ciągu miesiąca od dnia uznania jej za osobę niepełnosprawną.

Pracodawca nie ma obowiązku zatrudnienia oraz przystosowania miejsca pracy w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, rozwiązania jej za porozumieniem stron albo rozwiązania z upływem czasu, na jaki została zawarta. Przede wszystkim dotyczy to osób zatrudnianych na podstawie terminowych umów o pracę. W przepisach nie ma obowiązku przedłużenia takiej umowy lub zawarcia nowej umowy o pracę. Pracodawca nie ma więc obowiązku zatrudnienia oraz przystosowania stanowiska pracy dla byłego pracownika, który stał się niepełnosprawny wskutek wypadku przy pracy.


Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 31 marca 2011 r.