Przedsiębiorca przyznał prawo do płatnego wolnego tygodnia dla dwóch osób zatrudnionych na podstawie umowy – zlecenia. Trzecia zatrudniona na tej podstawie osoba, która wykonuje takie same zadania jak pozostali dwaj zleceniobiorcy i ma podobne kwalifikacje, nie otrzymała takiego uprawnienia. W takim przypadku przysługuje jej roszczenie o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Od 1 stycznia tego roku pracodawcy nie mogą już dowolnie ustalać warunków zatrudnienia osób na podstawie umów cywilnoprawnych. Wtedy weszła w życie ustawa z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, która wprowadziła zakaz dyskryminacji takich osób m.in. ze względu na wiek, płeć, wyznanie czy orientację seksualną. Jeżeli np. zleceniobiorca uzna, że jest dyskryminowany z powodu jednego z kryteriów wymienionych w ustawie, może domagać się od zleceniodawcy odszkodowania. Taka zmiana oznacza, że firmy muszą rozważniej określać treść umów cywilnoprawnych zawieranych z osobami zatrudnionymi.
Osoba, która uważa że jest dyskryminowana, musi wykazać szkodę, jaką poniosła w związku z bezprawnym działaniem drugiej strony oraz określić jej wysokość.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 kwietnia 2011 r.