Stopień lekki niepełnosprawności poza sumowaniem

Rzeczpospolita (2011-04-12), autor: ES , oprac.: GR

kwi 12, 2011

Czy do wyliczenia ulg we wpłatach na PFRON dla naszych klientów bierzemy pod uwagę schorzenia szczególne tylko w stopniu umiarkowanym i niezależnie od schorzenia w stopniu znacznym? A może wolno uwzględnić szczególne schorzenia ze stopniem lekkim? – pyta czytelnik Rzeczpospolitej

Jak odpowiada ekspert współpracujący z „Rz”, od 1 stycznia 2011r. art. 22 ust. 1 ustawy o rehabilitacji przewiduje, że do wyliczenia 30 proc. wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych pracodawcy zatrudniający 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mogą wziąć pod uwagę tylko osoby niepełnosprawne wymienione w tym przepisie.

Zatem:

– wszystkie osoby, które mają orzeczenie w stopniu znacznym (bez znaczenia są schorzenia wymienione w tych dokumentach) lub

– osoby mające wydane orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, które są osobami niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo albo osobami z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją.

Nie ma tym samym możliwości, by uwzględnić osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, bo przepis ich nie wymienia.
Wskaźnik 30 proc. może się składać np. z 15 proc. niepełnosprawnych w stopniu znacznym i 15 proc. niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym ze schorzeniami specjalnymi. Pracodawcy mogą dokonać takiego łączenia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 11 kwietnia 2011 r.