Czy przy wyliczaniu wysokości przysługującej naszym kontrahentom ulgi we wpłatach na PFRON bierzemy pod uwagę wynagrodzenia wszystkich pracowników niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, czy ograniczamy się wyłączne do wynagrodzeń osób uwzględnianych przy wyliczaniu wskaźnika uprawniającego nas po 1 stycznia 2011 r. do wystawienia informacji – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
Ekspert Dziennika Gazety Prawnej w udzielonej odpowiedzi stwierdza, że w wyniku ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o rehabilitacji zaostrzone zostały kryteria dotyczące wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, jakie musi spełniać pracodawca w celu wystawiania kooperantom informacji o kwocie obniżenia wpłat na PFRON.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 22 ust. 1 tej ustawy wpłaty na fundusz, o których mowa w art. 21, ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi, z wyłączeniem handlu, lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który legitymuje się co najmniej 30-procentowym wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych będących:
– osobami niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub
– osobami niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo lub osobami z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
Oznacza to, że do przedmiotowego wskaźnika wliczamy wszystkich pracowników ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a w przypadku osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – we wskaźniku uwzględniamy jedynie tych, którzy posiadają schorzenia enumeratywnie wskazane w przepisie art. 22 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 kwietnia 2011 r.