Osoba na wychowawczym płaci składki od biznesu

Dziennik Gazeta Prawna (2011-04-14), autor: Paweł Jakubczak , oprac.: GR

kwi 14, 2011

Kobieta na umowie o pracę, która przebywa na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadzi firmę, musi sama opłacać składki od swojej działalności.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna 13 kwietnia br. Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt SK 33/09) wydał wyrok w sprawie zgodności art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych z art. 32 ust. 1 i 71 ust. 1 i 2 konstytucji. Trybunał orzekł na ile zaskarżone przepisy określają pierwszeństwo ubezpieczenia z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej w stosunku do osób ją prowadzących, które jednocześnie pozostają w stosunku pracy i pobierają w okresie tym zasiłek macierzyński lub wychowawczy.

Ubezpieczona prowadziła własną działalność gospodarczą od 2001 roku. Kontynuowała ją w następnym roku.
Wtedy też zatrudniła się jako pracownik. Rok później urodziła dziecko. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego automatycznie przeszła na urlop wychowawczy. W tym czasie nie płaciła składek od prowadzonej działalności gospodarczej.

ZUS wydał decyzję nakazującą ich opłacenie. Kobieta odwołała się od niej do sądu okręgowego. Ten jednak stanął po stronie ZUS. Podobnie jak sąd apelacyjny. W efekcie kobieta zdecydowała się na wniesienie skargi kasacyjnej do Trybunału Konstytucyjnego. Ten orzekł, że art. 9 ust. 6 w związku z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym do 1 września 2009 r. jest zgodny z konstytucją. W takim zakresie, w jakim przewiduje pierwszeństwo obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu prowadzenia firmy osób przebywających na urlopie wychowawczym i pozostających w stosunku pracy.

Trybunał zauważył jednocześnie, że budżet płaci składki emerytalno – rentowe za kobiety na wychowawczym, które nie prowadzą własnej firmy.
Trybunał umorzył natomiast postępowanie w sprawie zasiłku macierzyńskiego, gdyż wskutek wejścia w życie nowych przepisów skarga konstytucyjna przestała być aktualna.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 kwietnia 2011 r.