Czy pracownik niepełnosprawny powinien posiadać aktualne orzeczenie

Dziennik Gazeta Prawna (2011-04-20), autor: Anna Puszkarska , oprac.: GR

kwi 20, 2011

W niektórych przypadkach pracodawca może wliczyć pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych także za okres poprzedzający przedłożenie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Czytelnik Dziennika Gazety Prawnej zatrudnia kilkunastu niepełnosprawnych pracowników. W przypadku dwojga z nich orzeczenia o zaliczeniu do stopnia niepełnosprawności, wydane na czas określony, utraciły ważność w kwietniu tego roku. Pracownicy ci wystąpili już jednak o wydanie nowych orzeczeń.
– Czy za okres pomiędzy utratą ważności dotychczasowego orzeczenia a przedłożeniem nowego nie można wliczać pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych – pyta czytelnik.

Jak odpowiada ekspert „DGP” przepisy regulują uprawnienia pracodawcy w tym zakresie. W przypadku przedłożenia pracodawcy przez pracownika pierwszego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, pracodawca wlicza go do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych od dnia przedstawienia tego dokumentu. Natomiast w razie przedstawiania kolejnych orzeczeń pracodawcy przysługują szersze uprawnienia.

Jeśli niepełnosprawny pracownik złożył wniosek o wydanie nowego orzeczenia nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, to po przedstawieniu tego kolejnego orzeczenia pracodawcy wlicza się go do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, jeżeli z orzeczenia wynika, że był w tym czasie niepełnosprawny.

Istnieje także druga możliwość uwzględnienia okresu poprzedzającego dzień przedstawienia kolejnego orzeczenia pracodawcy. W tym przypadku nie jest ona uzależniona od daty złożenia przez pracownika wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.
Bez względu na tę datę, niepełnosprawnego pracownika wlicza się bowiem do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych także w okresie do trzech miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że był w tym czasie niepełnosprawny.

W przypadku opisanym w powyższym pytaniu, po przedstawieniu przez pracowników kolejnych orzeczeń potwierdzających ich niepełnosprawność, pracodawca będzie mógł wliczyć ich do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych także za okresy przed tą datą.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 kwietnia 2011 r.