Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje niepełnosprawnemu pracownikowi obligatoryjnie. Podwładny nie może też z niego zrezygnować – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Osoba z 10-letnim, ciągłym okresem zatrudnienia od ponad roku posiada orzeczenie o zaliczeniu jej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Pracodawca nie chce mu udzielić dodatkowego urlopu.
Pracodawca nie ma racji w tym przypadku. Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownika zaliczonego do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ma charakter obligatoryjny. Prawo do tego urlopu pracownik nabywa na podstawie art. 19 ust z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Ponadto urlop ten przysługuje niepełnosprawnemu nawet w sytuacji, gdy nie wystąpił on do pracodawcy o jego przyznanie (wyrok SN z 29 czerwca 2005 r II PK 339/04, OSNP 2006/9 -10/150).
W opisanej więc sytuacji, w związku z tym, iż niepełnosprawny pracownik spełnia warunek przepracowania jednego roku po dniu zaliczenia go do umiarkowanego (lub znacznego stopnia niepełnosprawności), dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje mu niezależne od woli pracodawcy.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 maja 2011 r.