Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, wysokość emerytury lub renty może być obliczona (po raz kolejny) od ustalonej na nowo podstawy jej wymiaru, jeśli osoba ubiegająca się o przeliczenie świadczenia spełnia łącznie następujące warunki:
– wskazuje do ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty zarobki przypadające w całości lub w części po przyznaniu tego świadczenia,
– wnioskuje o obliczenie podstawy wymiaru emerytury lub renty z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatniego 20-lecia przypadającego przed rokiem złożenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości świadczenia lub też z 20 dowolnych lat z całego okresu ubezpieczenia sprzed roku złożenia tego wniosku,
– wskaźnik wysokości podstawy wymiaru z nowo wskazanego okresu jest wyższy od obliczonego poprzednio.
W przypadku gdy zachodzą przesłanki do ponownego ustalenia emerytury lub renty, ZUS stosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o przeliczenie świadczenia. Ma ona zastosowanie zarówno do obliczenia podstawy wymiaru emerytury lub renty, jak i do ustalenia części socjalnej świadczenia.
Należy podkreślić, że ZUS przeliczy emeryturę lub rentę z zastosowaniem nowej kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2011 r. tylko wówczas, gdy wniosek o to przeliczenie został zgłoszony po 28 lutego 2011 r. Osoby, które zrobiły to wcześniej, a chcą mieć ustalone świadczenie z uwzględnieniem nowej, „bazówki” muszą wycofać wniosek przed uprawomocnieniem się decyzji o przeliczeniu i zgłosić następnie kolejny wniosek o ponowne ustalenie emerytury.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 maja 2011 r.