Jak czytamy w Rzeczpospolitej, uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26 lat, wykonujący pracę na podstawie umowy-zlecenia, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Natomiast pracownicy młodociani, którzy zostali zatrudnieni na umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, są w zakresie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego traktowani jako pracownicy.
Pracownik młodociany zatrudniony na umowę o pracę podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, czyli emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu. Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia nawiązania do dnia ustania stosunku pracy. W tym samym okresie pracownik podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Pracownik młodociany jest zgłaszany do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA z kodem ubezpieczenia 0120xx – pracownik młodociany. Natomiast rozliczenie należnych składek następuje w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA. Składki na ubezpieczenia społeczne są naliczane od przychodu stanowiącego podstawę wymiaru, uzyskiwanego z umowy o pracę.
Naliczając składkę na ubezpieczenia zdrowotne za pracowników, należy pamiętać, że gdy jest ona wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, trzeba ją obniżyć do wysokości zaliczki. Jeżeli więc pracownik młodociany otrzymuje minimalne wynagrodzenie, to zaliczka na podatek z uwagi na zbyt niski przychód nie występuje. Wówczas naliczona składka zdrowotna jest zmniejszana do zera.
Więcej w Rzeczpospolitej z 6 maja 2011 r.