Jak zyskać pierwsze 6 mld zł…

Gazeta Prawna , autor: Paweł Czuryło , oprac.: GR

kwi 24, 2007

Polska potrzebuje planu cięć budżetowych, który zapewni fundusze na EURO 2012.

Na początek wystarczy obniżać wydatki tylko o 0,5 pkt proc. PKB rocznie i Reforma finansów jest nieuchronna, odważne decyzje pozwolą zaoszczędzić nawet 30 mld zł.

Ochota na reformowanie polskich finansów, czyli tak naprawdę na cięcia wydatków budżetowych, jest coraz mniejsza. Brak akceptacji koalicjantów na odważne decyzje i asekuracja głównych sił politycznych to główne powody odwlekania ważnych decyzji. Dlatego GP skonstruowała plan minimum, który przy małych minimalnych kosztach społecznych mógłby dać budżetowi 6 mld zł oszczędności. Pieniądze te dałyby większy swobodę organizatorom mistrzostw Europy w piłce nożnej 2012, ale i mógłby być wstępem do realnych reform niezbędnych dla przyjęcia euro.

Plan na dziś

Prace nad budżetem 2008 roku powinny powoli ruszyć. Mogą one jednak ulec modyfikacji z uwagi na zwycięstwo Polski i Ukrainy w wyścigu o EURO 2012. Sukcesem byłaby taka konstrukcja finansów państwa, która zakładałaby chociaż minimalne cięcia w wydatkach. Bez uszczerbku dla rządu w sondażach, wzrost wydatków powinien być tak skonstruowany, aby był niższy niż prognozy wzrostu gospodarczego.

Plan minimum, który skonstruowała GP, zakłada także zmniejszenie poziomu sztywnych wydatków w budżecie z obecnych ok. 70 proc. Dałoby to większą swobodę w wydawaniu pieniędzy przez budżet.

Jednak resort finansów nie planuje obecnie działań, które postulują ekonomiści.

– Jak na razie nie wiadomo mi nic o kolejnych ustawach i planach dotyczących reformy finansów. Teraz jest przygotowywana ustawa wprowadzająca ustawę o finansach publicznych i na tym skupia się resort – mówi GP Elżbieta Suchocka-Roguska, wiceminister finansów.

Wicepremier Zyta Gilowska przedstawiła założenia ustawy o finansach publicznych i konsolidacji finansów, co jej zdaniem w ciągu dwóch lat powinno dać około 10 mld zł oszczędności. Problem w tym, że nie ma w nim mowy o cięciu wydatków budżetowych. Dlatego ekonomiści wątpią nawet, czy uda się osiągnąć ten poziom oszczędności. Podkreślają, że działania rządu powinny dotyczyć redukcji długu publicznego.

Pakiet dla odważnych

Zakres prawdziwej reformy finansów powinien wykraczać daleko poza działalność Ministerstwa Finansów. Wręcz to inne resorty i ich plany powinny dać prawdziwe oszczędności. Jednak PiS postanowił oddać odpowiedzialność za Ministerstwo Rolnictwa czy Pracy Samoobronie, a jej przedstawiciele nie myślą o ograniczaniu wydatków.

Więcej Gazeta Prawna.