Od 1 maja 5 proc. naszych emerytalnych składek zamiast do OFE trafi na subkonto w ZUS. Warto już teraz uzupełnić dokumenty, aby w razie naszej śmierci bliscy bez kłopotu mogli skorzystać z tych pieniędzy – radzi Dziennik Gazeta Prawna.
Jak czytamy w dzienniku, warto pamiętać, że składki zgromadzone na subkoncie podlegają dziedziczeniu i trafią do osób wskazanych jako uposażone w umowie z OFE. ZUS aby uprościć klientom zadanie nie będzie wprowadzać żadnych nowych formularzy dotyczących wskazania spadkobierców.
Dziedziczenie w subkoncie ZUS, jak i w OFE przebiega dwutorowo. W przypadku osób, które były w związku małżeńskim, połowa pieniędzy na subkoncie w ZUS od razu zostanie bezgotówkowo przetransferowana na subkonto współmałżonka. Wypłaty gotówkowe są możliwe jedynie wtedy, gdy współmałżonek dostanie emeryturę, osiągnie wiek emerytalny lub gdy spadek po zmarłym jest niższy niż 150 proc. średniej płacy, a zmarły urodził się przed 1969 r. Reszta pieniędzy to, co nie trafi do współmałżonka, zostanie wypłacone w gotówce pozostałym uposażonym.
Zmiany uposażonych można dokonać w dowolnym momencie, ale trzeba to zrobić pisemnie na formularzu, który udostępnia OFE. Warto też pamiętać, że poza wskazaniem osób uposażonych możemy zdecydować, w jakich częściach trafią do nich pieniądze po naszej śmierci. Jeśli ubezpieczony sam nie wskaże, jak podzielić pieniądze, świadczenie jest wypłacane w równych częściach.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 maja 2011 r.