Usługi opieki społecznej nie są już zwolnione z obowiązku ewidencjonowania obrotu w kasie, chyba że pensjonariusze będą płacić przelewem – czytamy w Rzeczpospolitej.
Usługi ochrony zdrowia i opieki społecznej były wcześniej zwolnione z wymogu ewidencjonowania w kasie. Likwidacja tego zwolnienia od 1 maja spowodowała jednak, że oprócz lekarzy paragony muszą wydawać też domy pomocy społecznej, hospicja, sanatoria i inne podmioty świadczące odpłatnie usługi na rzecz osób fizycznych, mimo że nie płacą VAT, gdyż usługi pomocy społecznej są z niego zwolnione.
Domy pomocy społecznej, które chcą uniknąć obowiązku ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej, powinny tak ułożyć zasady regulowania płatności, aby w całości odbywały się bezgotówkowo. Pieniądze przelewane przez ZUS spełniają ten warunek, pozostała część należności powinna jednak także być wpłacana na poczcie, bądź przesyłana za pośrednictwem rachunku bankowego.
Oczywiście obowiązek ewidencjonowania nie powstanie, jeśli pensjonariusza kieruje gmina i ona za niego płaci. W takim wypadku nie mamy do czynienia z usługą świadczoną na rzecz osoby fizycznej.
Więcej w Rzeczpospolitej z 18 maja 2011 r.