Propozycja płacy minimalnej na 2012 rok

wyborcza.biz (2011-04-19), autor: Wyborcza.biz , oprac.: GR

maj 20, 2011

Rząd przyjął projekt poziomu minimalnej płacy w 2012 r., który przedstawi Komisji Trójstronnej.

Proponuje, by wynagrodzenie to wynosiło 1500 zł – informuje portal wyborcza.biz. „Kwota ta zapewni relację minimalnego wynagrodzenia do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w wysokości 41,4 proc. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1386 zł” – podaje Centrum Informacyjne Rządu.

Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan powiedział PAP, że nie ma akceptacji dla proponowanego przez rząd podwyższenia płacy minimalnej o 8 proc., czyli do 1500 zł. Jego zdaniem taka zmiana oznaczałaby zwolnienia pracowników, którzy nie wypracują dla pracodawcy dochodu 3000 zł miesięcznie. „Dotknie to szczególnie osoby o niskich kwalifikacjach w regionach słabych gospodarczo, np. w woj. podkarpackim czy warmińsko-mazurskim” – powiedział.

Forum Związków Zawodowych jest gotowe poprzeć rządową propozycję, ale jednocześnie proponuje uzgodnić scenariusz, w wyniku którego z czasem minimalne wynagrodzenie wyniesie 50 proc. przeciętnej płacy. Forum przypomina, że w tym roku ten stosunek wynosi 40,84 proc.