VAT na usługi medyczne i rehabilitacyjne: Czy skierowanie na zabiegi decyduje o stawce

Rzeczpospolita (2011-05-27), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

maj 30, 2011

Osoba, która bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem skorzysta z masażu leczniczego lub zapisze się na hydroterapię, także zapłaci za nie cenę bez podatku. Jak donosi Rzeczpospolita, tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 kwietnia 2011 r. (ILPP2/AA3-274/11-4/AK).

Z pytaniem zwróciła się spółka, która posiada w swoich strukturach niepubliczny zakład opieki zdrowotnej. Zgodnie ze statutem zajmuje się on m.in. poradnictwem w zakresie rehabilitacji leczniczej, fizykoterapią, hydroterapią, kinezyterapią, masażem i gimnastyką korekcyjną. Zabiegi (np. bicze wodne, kriokomora) dostępne są zarówno dla osób mających skierowanie lekarskie, jak i bez niego, wtedy dobierane są na podstawie wywiadu z zainteresowanym – czytamy w „Rz”.

Wnioskodawca chciał wiedzieć, czy jego usługi są obciążone VAT. Jego zdaniem usługi wykonywane na podstawie skierowania lekarskiego są zwolnione z VAT. Nie ma bowiem wątpliwości, że są one wtedy częścią procesu leczenia, służą więc zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Natomiast sprzedaż usług rehabilitacyjnych bez skierowania lekarskiego, zdaniem wnioskodawcy, powinna być obciążona 23-proc. stawką.

Izba skarbowa była jednak innego zdania. Uznała, że w opisanej sytuacji, co do zasady, można stosować zwolnienie do wszystkich usług, nawet świadczonych za odpłatnością bez skierowania. One również służą profilaktyce zdrowotnej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 maja 2011 r.