VAT: Czy zabudowa kuchni to modernizacja lokalu mieszkalnego

Rzeczpospolita (2011-05-31), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

cze 1, 2011

Firmy montujące szafy wnękowe, zabudowę kuchni i łazienek nie są pewne, z jaką stawką VAT wystawiać faktury.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, najnowsze odpowiedzi fiskusa są niespójne. W interpretacji z 22 kwietnia 2011 r. (IPPP1-443-202/11-2/IGo) Izba Skarbowa w Warszawie zajmowała się pytaniem przedsiębiorcy, który wykonuje na zamówienie szafy wnękowe, pawlacze i garderoby oraz montuje je w domach i mieszkaniach.

Chciał wiedzieć, czy po 1 stycznia 2011 r. może stosować obniżoną stawkę. Podkreślił, że są one wykonywane w obiektach mieszkaniowych spełniających warunki społecznego programu mieszkaniowego. Podatnik chciał się też upewnić, że nadal do ceny usługi może wliczać wartość materiałów i całe wynagrodzenie opodatkowywać 8-proc. stawką. Izba skarbowa potwierdziła, że w opisanej sytuacji należy wystawiać faktury z niższym VAT.

Wskazała, że w tej sytuacji mają zastosowanie art. 41 ust. 12 – 12b ustawy o VAT. Wynika z nich, że 8-proc. stawkę stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Jeśli dom lub lokal przekracza limity przewidziane dla budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, to 8-proc. stawkę stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

W podobnej sprawie Izba Skarbowa w Bydgoszczy odpowiedziała jednak inaczej. W interpretacji z 6 kwietnia 2011 (ITP-P2/AA3-130A/10/PS) czytamy, że montaż szaf wnękowych w budynkach mieszkalnych na stałe (bez możliwości przenoszenia ich w inne miejsce) obciążony jest 23-proc. stawką. Usługi te nie zostały bowiem wskazane jako opodatkowane 8-proc. VAT ani w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, ani w rozporządzeniu wykonawczym ministra finansów. Dla firm prowadzących taką działalność może to być zaskoczeniem. Przed 1 stycznia 2011 powszechnie stosowały one preferencyjną stawkę. Skąd wynika taka zmiana stanowiska? Jest to konsekwencją uchylenia art. 8 ust. 3 ustawy o VAT. Mówił on, że usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej co do zasady są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji.

Więcej w Rzeczpospolitej z 30 maja 2011 r.