Służbowym samochodem można dojeżdżać do pracy bez konsekwencji podatkowych

Rzeczpospolita (2011-06-20), autor: Krzysztof Rustecki , oprac.: GR

cze 20, 2011

Dochód do opodatkowania się nie pojawi, gdy pojazd na polecenie pracodawcy będzie parkował pod domem, a parkowanie pod miejscem zamieszkania będzie należało do obowiązków pracownika – informuje Rzeczpospolita.

Jak czytamy w dzienniku, w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 18 lutego 2011 r. (IPPB2/415-989/10-4/MG) czytamy:

„przydzielenie samochodu służbowego, z jednoczesnym wskazaniem miejsca parkowania w miejscu zamieszkania, wynikające z charakteru pracy na danym stanowisku nie stanowi przychodu pracownika ze stosunku pracy. W konsekwencji przejazdy do i z miejsca parkowania nie będą generowały przychodu ze stosunku pracy. Przejazdy te bowiem, stanowią realizację postawionego pracownikowi celu służbowego, jakim jest utrzymanie stałej gotowości do użytkowania samochodu dla wykonywania obowiązków służbowych, a przez to do osiągnięcia przychodu przez Spółkę. Parkowanie samochodu w wyznaczonym przez Spółkę miejscu gwarantującym, w najwyższym stopniu jego bezpieczeństwo, jest wyrazem dbałości o powierzone mienie. Zdaniem Spółki wykonywanie obowiązków służbowych przez pracownika nie może generować dla tegoż pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy”.

Podobne stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 19 stycznia 2011 r. (ITPB2/415-970/10/ENB).

Więcej w Rzeczpospolitej z 20 czerwca 2011 r.