Do końca czerwca trzeba zatwierdzić sprawozdanie finansowe

Rzeczpospolita (2011-06-27), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

cze 27, 2011

Do końca czerwca trzeba zatwierdzić sprawozdanie finansowe i przesłać je do Krajowego Rejestru Sądowego – informuje Rzeczpospolita.

Najwyższa pora zabrać się do analizy sprawozdań finansowych za zeszły rok, gdyż termin ich zatwierdzenia upływa 30 czerwca. W spółkach kapitałowych do rozliczenia z działalności dochodzi na zgromadzeniu wspólników lub akcjonariuszy. W spółkach osobowych decyzję podejmują wspólnicy. W większych przedsiębiorstwach sprawozdanie musi zostać zbadane dodatkowo przez biegłego rewidenta oraz przekazane do ogłoszenia w Monitorze Polskim B.

Nie można zapominać o obowiązkach związanych z rozliczeniem z fiskusem. Spółki kapitałowe muszą przekazać do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta. Mają na to dziesięć dni od jego zatwierdzenia. W tym terminie muszą też przesiać odpis uchwały zgromadzenia wspólników zatwierdzającej sprawozdanie.

Osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe dołączają sprawozdanie do swojego zeznania rocznego, powinny to zrobić do 2 maja br.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 czerwca 2011 r.