Kiedy niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop

Dziennik Gazeta Prawna (2011-06-29), autor: Anna Puszkarska , oprac.: GR

cze 29, 2011

Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi od dnia, w którym został wliczony do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

W myśl art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do dodatkowego urlopu wypoczynkowego (w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym) jest uprawniona osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Prawo do pierwszego takiego urlopu (w pełnym wymiarze) przysługuje po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Natomiast prawo do kolejnych dodatkowych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności zwiększa wymiar podstawowego urlopu wypoczynkowego (wynoszącego, w zależności od ogólnego stażu pracy: 20 lub 26 dni).

1 czerwca 2011 r. wszedł w życie art. 20c ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zgodnie z którym uprawnienia pracownicze określone w rozdziale 4 tej ustawy przysługują niepełnosprawnemu pracownikowi odpowiednio od dnia, od którego został on wliczony do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. W przypadku przedstawienia danemu pracodawcy przez pracownika pierwszego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych wlicza się go od dnia przedłożenia tego orzeczenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 29 czerwca 2011 r.