Przy przekształceniu spółki osoby fizycznej w kapitałową trzeba wcześniej zamknąć księgi

Dziennik Gazeta Prawna (2011-07-01), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

lip 1, 2011

Od lipca osoba fizyczna będzie mogła przekształcić działalność w spółkę kapitałową. Zmiana formy prawnej wymaga zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający zarejestrowanie przekształconej spółki – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

1 lipca weszły w życie przepisy umożliwiające przekształcenie działalności osoby fizycznej w spółkę kapitałową. Taką możliwość wprowadza ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Przedsiębiorca przekształcany stanie się jednoosobową spółką przekształconą z dniem jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zmiana formy prawnej prowadzenia działalności wymaga zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający zarejestrowanie przekształconej spółki. Ustawa o rachunkowości przewiduje, że przy niektórych przekształceniach można nie zamykać i otwierać ksiąg rachunkowych, ale nie dotyczy to omawianego przekształcenia.

Datę zamknięcia ksiąg przedsiębiorcy stanowi dzień bilansowy, na który przedsiębiorca powinien sporządzić sprawozdanie finansowe na zasadach jak dla sprawozdań rocznych. Przedsiębiorca jest zobowiązany sporządzić plan przekształcenia, do którego załącza się sprawozdanie finansowe na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu. Na ten dzień jednak nie zamyka się ksiąg rachunkowych.
Natomiast na dzień rejestracji spółki przedsiębiorca – jedyny wspólnik – powinien otworzyć księgi rachunkowe spółki.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 lipca 2011 r.