Służby mundurowe będą pracować dłużej

Dziennik Gazeta Prawna (2011-07-07), autor: Grzegorz Osiecki , oprac.: GR

lip 7, 2011

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna związkowcy zgodzili się na reformę emerytur służb mundurowych. Ustalono najważniejsze: żołnierze i policjanci będą musieli przepracować 25 lat (obecnie 15) i ukończyć 50 lat, by dostać świadczenia.

Porozumienie między rządem a służbami mundurowymi zakłada, że zmiany będą obligatoryjne dla nowo wstępujących do służby. Natomiast obecnie służący mogą dobrowolnie z nich skorzystać.
Pewne jest, że nastąpi wydłużenie minimalnego okresu służby. Rząd i związkowcy porozumieli się, że będzie to 25 lat.

Stopa zastąpienia po takim okresie służby ma wynieść 55 proc. To mniej więcej tyle, ile wynosi w powszechnym systemie emerytalnym, tyle że pracownicy otrzymują to świadczenie po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Zachętą do dłuższej służby jest to, że emerytura mundurowa ma rosnąć około 3 pkt proc. za każdy kolejny rok. Miałby też wejść w życie zakaz łączenia emerytury z rentą.

Sporny jest maksymalny wymiar emerytur. Rząd broni obecnego poziomu 75 proc. ostatniego uposażenia.
Związkowcy godzą się, aby maksymalna emerytura wynosiła 80 proc. i liczą, że rząd ostatecznie zgodzi się, by minimalny wiek emerytalny wyniósł 50 lat, a nie 55.

Sporny pozostaje także sposób wyliczania emerytury. Związkowcy chcą, by utrzymano obecną zasadę, że to odniesienie do ostatniej pensji. Godzą się jedynie, aby ograniczyć możliwości zawyżania jej przez sumowanie rozmaitych dodatków. Może to prowadzić do sytuacji, w której emerytura jest nawet wyższa niż pobierana do niedawna pensja.

Nie ma już szans, aby porozumienie weszło w życie w tej kadencji Sejmu, bo wymaga ono zmian ustawowych i ani rząd, ani parlament nie zdążą już z przyjęciem takich zmian. Ale zależy na nim związkowcom, bo boją się, by kolejny rząd nie przeforsował bardziej rygorystycznych rozwiązań.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 lipca 2011 r.