Długów spadkowych nie odliczysz w PIT

Rzeczpospolita (2011-07-10), autor: . MPA , oprac.: GR

lip 10, 2011

Osoba, która sprzeda otrzymaną w spadku zadłużoną nieruchomość, nie może z powodu spłaty należności pomniejszyć podatku – czytamy w Rzeczpospolitej.

– Odziedziczyłam dom po ojcu w 2010 r. W skład spadku wchodziły też długi, wynoszące w sumie 50 tys. zł, które spłaciłam. Chcę teraz sprzedać dom za 150 tys. zł. Czy to znaczy, że zapłacę podatek od 100 tys. zł (150 tys. zł – 50 tys. zł) – pyta czytelniczka.
Niestety, nie. Długi spadkowe nie mogą być kosztem uzyskania przychodu. Trzeba zapłacić 19 proc. podatku od 150 tys. zł.

Długi spadkowe nigdy nie służą uzyskaniu przychodu, tak więc nie można uznać ich za koszty. Poza tym nie muszą być spłacone ze sprzedaży majątku otrzymanego w drodze spadku. Spadkobierca może je uregulować z innych źródeł, np. bieżących zarobków.

Warto pamiętać, że sprzedaż nieruchomości jest zwolniona z PIT po upływie pięciu lat od jej nabycia. Jeśli jednak spadkobiercy nie chcą tyle czekać, mogą skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Wystarczy, że w ciągu dwóch lat od sprzedaży przeznaczą uzyskane pieniądze na własne cele mieszkaniowe, np. zakup innego lokalu, działki budowlanej lub spłatę zaciągniętego kredytu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 lipca 2011 r.