Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach

Dziennik Gazeta Prawna (2011-07-12), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

lip 12, 2011

Posłowie chcą zmienić przepis ustawy emerytalnej tak, aby do kapitału początkowego liczonego z 10 lat można było uwzględnić również okresy pracy przed 1980 r. – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Brak możliwości ustalenia wysokości kapitału początkowego przed 1980 rokiem dla osób z krótkim stażem ubezpieczeniowym to wpadka ustawodawcy. Posłowie chcą zmienić ten przepis tak, aby do kapitału początkowego liczonego z 10 lat można było uwzględnić również okresy pracy przed 1980 r. Taką poprawkę zamierzają zgłosić już w najbliższy czwartek do rządowego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach umożliwia również ustalenie kapitału początkowego osobom, których staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż 6 miesięcy i jeden dzień. Projekt trafił do podkomisji, której pracom przewodniczy posłanka Anna Bańkowska. Według Anny Bańkowskiej projekt musi również uwzględniać sytuację osób, które po 1980 roku pracowały za granicą, a nie mogą mieć ustalonego kapitału początkowego. Dlatego w tej sprawie zostanie w czwartek zgłoszona poprawka do projektu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 lipca 2011 r.