VAT: Zwrot daniny z lewej faktury

Rzeczpospolita (2011-07-13), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

lip 13, 2011

Remont mieszkania może procentować, podatnik ma szansę odzyskać część pieniędzy. Chodzi o podatek zapłacony w cenie materiałów budowlanych.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, będzie tak nawet wówczas, gdy fakturę wystawi sprzedawca, który nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB2/415-224/11-2/AK).

Wystąpił o nią właściciel mieszkania wymagającego remontu. Zrobił go samodzielnie, a materiały budowlane kupował w różnych firmach. Po zakończeniu inwestycji złożył w urzędzie skarbowym wniosek o zwrot części VAT zawartego w cenie tych materiałów. Został jednak wezwany w celu wyjaśnienia nieprawidłowości.

Okazało się bowiem, że jeden z dostawców nie miał prawa wystawiać faktur, ponieważ nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Fiskus skontrolował sprzedawcę, który zmuszony został do uregulowania zaległego podatku. Kupujący nie mógł jednak otrzymać pełnej kwoty zwrotu.
Zapytał więc we wniosku o interpretację, czy jeśli złoży kolejny wniosek o zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, otrzyma go także z faktury od nieuczciwego sprzedawcy.

Jak czytamy w interpretacji, jeżeli wydatek na zakup materiałów budowlanych został poczyniony przez osobę fizyczną i jest udokumentowany wystawioną na nią fakturą VAT, to może ona ubiegać się o częściowy zwrot nakładów. Ma do tego prawo także wówczas, gdy otrzymała fakturę od nieuczciwego podmiotu. Usługa została bowiem wykonana, a dane na fakturze w sposób jasny i oczywisty identyfikują sprzedawcę.

Więcej w Rzeczpospolitej z 11 lipca 2011 r.