Skrócenie do 5 lat przechowywania dokumentacji ZUS oraz likwidację Monitora B przewiduje nowy projekt ustawy deregulacyjnej – czytamy w Rzeczpospolitej.
Ministerstwo Gospodarki zakończyło pracę nad kolejnym projektem ustawy deregulacyjnej o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.
Jak pisze Rzeczpospolita, projekt skraca z dziesięciu do pięciu lat przechowywanie kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych.
Pracodawcy nie będą musieli też co miesiąc przekazywać miesięcznych raportów o ubezpieczeniu (ZUS RMUA). Będą to robić raz w roku lub na żądanie pracownika.
Zniknie Monitor Polski B, a wraz z nim obowiązek publikowania przez przedsiębiorców sprawozdań finansowych. Dziś kosztuje to 850 zł za stronę.
Organizacje pracodawców oraz związków zawodowych będą mogły występować do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej ogólnej, gdy wcześniej izby skarbowe wydadzą rozbieżne interpretacje w indywidualnych sprawach.
Pracownicy będą mogli wykorzystywać zaległy urlop do 31 lipca następnego roku. Obecnie mogą to zrobić do 31 marca. Projekt wydłuża termin składania deklaracji na podatek od nieruchomości z 15 do 31 stycznia.
Zniesiony zostanie też obowiązek uzyskiwania opinii rzeczoznawcy w kwestii zgodności projektów budowlanych z przepisami BHP.
Prawdopodobieństwo, że zmiany zostaną uchwalone przez Sejm jeszcze w tej kadencji, jest raczej niewielkie. Zostało bowiem niewiele czasu.
Więcej w Rzeczpospolitej z 13 lipca 2011 r.