Coraz mniej zakładów pracy chronionej

Dziennik Gazeta Prawna (2011-07-19), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

lip 19, 2011

Od stycznia o 9 proc. spadła liczba firm działających na chronionym rynku pracy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku aż 176 firm utraciło lub zrezygnowało ze statusu zakładu pracy chronionej. To 9 proc. wszystkich tego typu przedsiębiorstw. Zdaniem pracodawców przyczyniła się do tego nowelizacja ustawy o rehabilitacji, która znacznie ograniczyła korzyści związane z posiadaniem statusu ZPChr, a nie zmniejszyła obciążeń, które firma ponosi z tego tytułu.

Zdaniem ekspertów liczba zakładów będzie dalej spadać, bo najdotkliwsze dla nich zmiany wejdą w życie za pół roku. Dlatego już teraz niektóre ZPChr rozważają przejście na otwarty rynek pracy. To jednak może oznaczać zwolnienia dla części niepełnosprawnych pracowników.

Te osoby, które zostaną w firmach, stracą dotychczasowe uprawnienia zarezerwowane dla zatrudnionych w zakładach, czyli m.in. opiekę medyczną w miejscu pracy i świadczenia z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Utratę części przywilejów przez ZPChr wprowadziła nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Została ona uchwalona ze względu na trudną sytuację finansową PFRON, który w związku ze znacznym wzrostem liczby pracujących niepełnosprawnych musiał ponosić coraz wyższe koszty dopłat do ich pensji.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 lipca 2011 r.