500+ dla niepełnosprawnych poza dochodem

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

cze 29, 2021

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tzw. 500+ dla osób niepełnosprawnych, nie będzie wliczane do dochodu przy wnioskowaniu o świadczenia niepieniężne z pomocy społecznej. W resorcie rodziny trwają prace nad wprowadzeniem takiego rozwiązania – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Tak wynika z odpowiedzi Stanisława Szweda, wiceministra rodziny i polityki społecznej, udzielonej na interpelację poselską Iwony Hartwich z KO.

Co do zasady w pomocy społecznej za dochód uważa się sumę przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania. Od tej reguły przewidzianych jest kilka wyjątków, w tym jeden dotyczący świadczenia uzupełniającego, choć nie do końca. Zgodnie bowiem z obowiązującym brzmieniem art. 8 ust. 4a ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1876 ze zm.), 500+ dla osób niepełnosprawnych nie jest uwzględniane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń pieniężnych, takich jak np. zasiłek stały i okresowy oraz opłaty wnoszonej za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej. W efekcie oznacza to jednak, że jest ono traktowane jako dochód przy ubieganiu się o niefinansowe świadczenia. Należą do nich m.in. posiłek oraz usługi opiekuńcze zapewniane osobom, które ze względu na wiek lub stan zdrowia potrzebują pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, a także opieki pielęgnacyjnej. W przypadku wielu osób uprawnionych do tej formy wsparcia ich dochód powiększony o 500+ przekłada się więc na wzrost wysokości opłaty ponoszonej za korzystanie z usług (jej kwota jest zróżnicowana w zależności od dochodu). Zdarza się, że niektóre z nich rezygnują z tego powodu ze świadczenia uzupełniającego.

Dlatego właśnie posłanka Iwona Hartwich zapytała Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, czy planuje zmienić przepisy. Przypomniała przy tym, że składała już jedną interpelację w tej sprawie, we wrześniu 2020 r., i wtedy otrzymała odpowiedź, że resort podjął „prace analityczne nad zgłębieniem tego problemu”.

Co ważne, o zmianę art. 8 ust. 4a apelowano przy okazji konsultacji ostatniej nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, która weszła w życie 30 maja br. Taki postulat zgłaszały m.in. Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszenie Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej „Forum”, ale wtedy nie został uwzględniony. Natomiast teraz okazuje się, że resort jednak zmienił zdanie. Jak wyjaśnia Stanisław Szwed, mając na względzie wpływające do resortu głosy, podjęto prace związane z wprowadzeniem przepisów umożliwiających niewliczanie do dochodu 500+ dla niepełnosprawnych przy ubieganiu się o świadczenia niepieniężne z pomocy społecznej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 29 czerwca 2021 r., autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR