Nie da się odliczyć prywatnych rozmów telefonicznych

Rzeczpospolita (2011-07-21), autor: Łukasz Sitek , oprac.: GR

lip 21, 2011

Organy podatkowe zgodne są co do tego, że jeśli dom lub lokal mieszkalny wykorzystywany jest w działalności gospodarczej, to w takim zakresie, w jakim służy potrzebom firmy, wydatki związane z jego eksploatacją mogą być kosztem uzyskania przychodów – czytamy w Rzeczpospolitej.

Podatnicy muszą pamiętać, że gdy na potrzeby firmy wykorzystują tylko część mieszkania, nie zaliczą do kosztów wydatków związanych z utrzymaniem całości. Odliczenie będzie przysługiwało, ale tylko proporcjonalne.

Opłaty za telefon będą kosztem podatkowym w całości, gdy telefon będzie zarejestrowany na firmę i wykorzystywany wyłącznie do wykonywania połączeń firmowych. Podatnik, który na działalność gospodarczą wykorzystuje tylko część mieszkania, aby prawidłowo rozliczyć wydatki, musi zamówić billing rozmów i na jego podstawie wyodrębnić rozmowy firmowe i prywatne. Natomiast abonament telefoniczny – będący stałą opłatą za możliwość korzystania z telefonu i obciążający dysponenta numeru – nie będzie kosztem, gdy telefon zarejestrowany będzie na osobę prywatną. W takiej sytuacji organy podatkowe pozbawiają podatników możliwości zaliczenia opłat za abonament do kosztów podatkowych. Twierdzą, że abonament byłby ponoszony przez właściciela, niezależnie od tego czy prowadzi w mieszkaniu działalność gospodarczą czy nie.

Podobnie jest z telefonami komórkowymi. Opłaty związane z ich użytkowaniem będą kosztem w pełnej wysokości, tylko gdy telefon zarejestrowany jest na firmę.
Rozliczając opłaty za telefon, podatnik odliczy również VAT (ale tylko od rozmów służbowych i od abonamentu przy telefonie firmowym), jeśli ma fakturę, która jest wystawiona na niego i jest on czynnym podatnikiem VAT.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 lipca 2011 r.