Elektroniczna opłata za przejazd po drogach krajowych powinna być zaksięgowana jako koszt operacyjny

Dziennik Gazeta Prawna (2011-07-21), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

lip 21, 2011

Od 1 lipca 2011 r. został wprowadzony elektroniczny system poboru opłat za przejazd po drogach krajowych. Jedną z dwóch form wnoszenia opłaty elektronicznej jest przedpłata – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Wniesienie opłaty elektronicznej w tej formie następuje przed rozpoczęciem korzystania z dróg, w kwocie nie mniejszej niż pozwalająca na odbycie planowanego przejazdu w całości. Przedpłata za przejazd po drogach objętych tym systemem może zostać zaewidencjonowana przez jednostkę zapisem: strona Wn konta 240 – Inne rozrachunki, strona Ma konta 130 – Rachunek bankowy.

Po otrzymaniu dokumentu informującego o wysokości opłaty elektronicznej należy rozliczyć wniesioną przedpłatę, przeksięgowując naliczoną opłatę w ciężar kosztów działalności operacyjnej.
Można to odzwierciedlić zapisem: strona Wn konta 450 – Podatki i opłaty, strona Ma konta 240 – Inne rozrachunki.

Wyliczona nadpłata opłaty elektronicznej, stanowiąca różnicę między kwotą wniesionej przedpłaty a kwotą wskazaną w dokumencie informującym o wysokości naliczonej opłaty, powiększa saldo użytkownika w systemie, chyba że wystąpi on na piśmie o zwrot środków. Ewentualny zwrot nadwyżki księguje się zapisem: strona Wn konta 130 – Rachunek bieżący, strona Ma konto 240 – Inne rozrachunki.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 lipca 2011 r.