Zakup roweru mechanicznego i skutera jest poza ulgą rehabilitacyjną. Co innego nabycie orbitreka i steppera – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Z wnioskiem o interpretację do KIS wystąpił niepełnosprawny, któremu amputowano nogę. Mimo że ma on protezę, to dla bezpieczeństwa porusza się o kulach. Gdy jednak uciążliwe stało się dla niego przemieszczanie na dalsze odległości (otarcia, bolesne odgniecenia na kikucie itp.), postanowił kupić trzykołowy skuter elektryczny. Skuter jest zabudowany i wygodny, bo wszystkie funkcje sterowania są przystosowane do obsługi ręcznej.

Podatnik chciał się upewnić, że może odliczyć ten wydatek od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Przepis ten pozwala odliczyć wydatki na indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, jeżeli są one niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiają wykonywanie czynności życiowych.

Podatnik uważał, że trzykołowy skuter elektryczny posiada cechy indywidualnego sprzętu, ponieważ jest przeznaczony dla osób, które mają problem z poruszaniem się, takich jak on.

Nie zgodził się z tym dyrektor KIS. Przyznał wprawdzie, że skuter elektryczny znacznie ułatwia osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych, ale – jak stwierdził – nie można uznać go za sprzęt ani urządzenie. Według organu jest to pojazd mechaniczny, co potwierdza prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1990, ze zm.).

Z art. 26 ust. 7a pkt 2 ustawy wynika natomiast, że od dochodu można odliczyć wyłącznie wydatki poniesione na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Nie można odliczyć kosztów zakupu samego pojazdu – przypomniał dyrektor KIS w interpretacji z 6 lipca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.278.2021.2.AKR.

Podobnego argumentu użył odnośnie do zakupu roweru elektrycznego. Rower kupiła niepełnosprawna, która również ma problem z układem ruchu (problemy z kolanami i stawami kolanowymi). Kobieta wyjaśniła, że lekarz prowadzący (specjalista ortopedii i traumatologii) uznał za konieczną rehabilitację bez obciążania kolan, z zastosowaniem urządzeń do rehabilitacji, takich jak stepper, orbitrek i rower elektryczny. Podatniczka kupiła więc te urządzenia. Wyjaśniła, że rower elektryczny umożliwia jej przemieszczanie się w celu załatwiania różnych spraw życiowych oraz ćwiczeń rehabilitacyjnych na powietrzu.

Nie przekonało to jednak dyrektora KIS, który stwierdził, że indywidualnym sprzętem niezbędnym w rehabilitacji jest tylko orbitrek oraz stepper. W związku z tym tylko wydatki na ich zakup można odliczyć na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Natomiast rower elektryczny jest pojazdem mechanicznym i na jego zakup ulga rehabilitacyjna nie przysługuje – wyjaśnił organ w interpretacji z 29 czerwca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.150.2021.2.KR.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 lipca 2021 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR