Pieniądze wpłacane przez internautów to darowizna, nie odprowadza się więc od nich PIT. Przy większych kwotach może się jednak pojawić podatek od darowizn – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Podatnik za pośrednictwem platformy crowdfundingowej chciał zebrać pieniądze na realizację dyplomowego filmu dokumentalnego. Zebraną kwotę wpłaciło 175 osób w wysokości od 1 euro do 7,5 tys. euro (najwięcej osób wpłaciło po 25 euro).

Każda z tych osób miała możliwość obejrzenia zrealizowanego filmu. Podatnik nie ma jednak możliwości sprawdzenia, kto faktycznie obejrzał film. Dlatego wszystkie wpłaty traktuje jako darowizny w rozumieniu art. 888 par. 1 kodeksu cywilnego. Chciał się upewnić, że nie musi od otrzymanych pieniędzy zapłacić podatku dochodowego.

Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 9 lipca 2021 r., sygn. 0113-KDWPT.4011.1.2021.3.JR). Wyjaśnił, że do środków zebranych za pośrednictwem internetowej platformy crowdfundingowej mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, a to wyklucza opodatkowanie PIT.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 lipca 2021 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR