Jeżeli podatnik zamierza rozliczać VAT w procedurze uproszczonej, to na zawiadomienie o tym naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście ma czas do 10 sierpnia. Jeśli nie zdąży, będzie mógł rozliczać VAT w OSS dopiero od 1 października – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Takie wyjaśnienia przekazało Ministerstwo Finansów.

Rejestracja do systemu OSS (czyli punktu kompleksowej obsługi, z ang. One Stop Shop) to obecnie największy problem związany ze zmianami w VAT e-commerce. Wielu podatników jest dopiero w trakcie tego procesu, mimo że za pomocą OSS można rozliczać w Polsce podatek od dostaw i niektórych usług na rzecz unijnych konsumentów już od 1 lipca.

Przedsiębiorcy nie wiedzą, czy jeśli urząd do tej pory ich nie zarejestrował lub zrobił to dopiero teraz, to mogą rozliczać zagraniczny VAT za pomocą jednego okienka (OSS).

Ministerstwo uspokaja, że jeśli w zgłoszeniu rejestracyjnym firma wskazała, że chce rozliczać VAT w OSS od 1 maja, to wystarczy, że zawiadomi o tym naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście do 10 sierpnia.

Co jeśli podatnik nie zdąży ze zgłoszeniem do 10 sierpnia?

„W momencie uchybienia temu terminowi podatnik zostanie przyjęty do procedury szczególnej w Polsce dopiero z 1 dniem kolejnego kwartału, czyli 1 października 2021 r., natomiast w zakresie rozliczenia usług dokonanych w III kwartale 2021 r. podatnik będzie musiał zarejestrować się i rozliczyć VAT na zasadach ogólnych w każdym z poszczególnych państw członkowskich” – czytamy w stanowisku MF.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 lipca 2021 r., autor: Łukasz Zalewski, Mariusz Szulc, oprac.: GR