Nie ma kary za wpisanie oznaczeń MPP i SW

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

lipiec 23, 2021

Uzupełnienie pól SW i MPP w JPK_V7M i JPK_V7K nie jest traktowane jako błąd. Podatnik, który je wypełni, nie musi więc potem składać korekty. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Wątpliwości podatników w tym zakresie powstały wskutek obowiązującej od 1 lipca br. nowelizacji z 9 czerwca 2021 r. rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 1179). Wynikające z niej zmiany trzeba będzie uwzględnić w JPK składanym za lipiec do 25 sierpnia br.

Jedną z konsekwencji tej nowelizacji jest brak obowiązku wypełniania pól MPP i SW. Nadal pola te są w JPK_V7M i JPK_V7K, bo resort finansów nie dostosował dotychczasowych struktur do nowelizacji. Nowe schemy będą obowiązywały dopiero od przyszłego roku.

Podatnicy, którzy nie zdążą dostosować swoich systemów finansowo-księgowych do nowych przepisów lub wpiszą oznaczenia MPP i SW przez pomyłkę, nie muszą się z tego powodu martwić. Ministerstwo potwierdziło, że nie będzie to traktowane jako błąd.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 lipca 2021 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR