Kto odziedziczył udziały w nieruchomości i przenosi je na inną osobę w zamian za spłatę, musi zapłacić podatek dochodowy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Kobiety rodzice rozwiedli się, a potem sądzili się jeszcze o podział majątku. Matka nie doczekała jednak końca tego postępowania, bo niespodziewanie zmarła. Córka stała się w efekcie spadkobierczynią roszczenia o podział majątku wspólnego rodziców. Sprawa zakończyła się ugodą sądową, na mocy której ojciec miał zapłacić córce 150 tys. zł tytułem spłaty części własności mieszkania, stanowiącego przed rozwodem rodziców ich majątek wspólny. W wyniku ugody kobieta dostała też prawo własności działki.

Kobieta uważała, że kwota, którą dostała od ojca, nie jest jej dochodem podatkowym, bo odziedziczyła po matce jedynie roszczenie o podział majątku, a nie konkretny majątek. Uważała, że nawet jeśli uznać to za przychód, to nie powinna zapłacić podatku dochodowego, bo ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).

Powołała się też na wyrok NSA z 3 marca 2020 r. (sygn. akt II FSK 1557/18), z którego wynikało, że spłata z tytułu zniesienia współwłasności nieruchomości otrzymanej w darowiźnie nie jest opodatkowana PIT, jeżeli nie przekracza ona wartości udziału, bo podatnik nie ma z tego tytułu żadnego przysporzenia majątkowego.

Kobieta uważała, że należy to odnieść również do dziedziczenia.

Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 17 lipca 2021 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.103.2021.2.KC). Wyjaśnił, że w świetle art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT wyłączone spod tej ustawy są przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychody z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich. Wszystkie te zdarzenia dotyczą jedynie małżonków, a nie córki – podkreślił organ.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 lipca 2021 r., autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR